Jdi na obsah Jdi na menu
 


Elektrárna a její konstrukce

Co je potřeba a jaké komponenty použít:

Do konstrukce elektrárny jsem se pustil v roce 2013, když mi padl do oka inzerát na mimořádně levné 240Wp solární panely. Původ byla rozebraná solární elektrárna v Tišnově, kterou EON odmítl připojit do sítě.

A začaly další slepé uličky. Zde udělám malou odbočku. Vždy se snažím pořídit vše co nejlevněji a hledám variantní řešení. Občas najdu něco zajímavého a funkčního, většinou je to nepoužitelná slepá ulička. Ale zpět k mým prvním 5 solárním panelům. Naprosto jsem netušil jak připevnit panely na střechu. První pokus byl nerezový plech tl.1mm a místo solárních profilů použitý Al profil 25 x 25.  Okamžitě se ohnuly a panel spadnul na střechu.

Další nepovedený pokus o instalaci panelů byly střešní háky původně pro hromosvodové dráty. Také se ohýbaly, ale na střeše vydržely zhruba jednu sezonu. Definitivní montáž  byla provedena ze střešních háků z nerezu 50x5mm, solární Al profily jsem nepoužil. Z továrny, kde jsem pracoval jsem sehnal masivní průmyslové Al profily. 

Ale solární panely jsou jen jedna část elektrárny. Další důležitá část je regulátor, který mění napětí z panelů na úroveň napětí potřenou pro nabíjení akumulátorů. 

U regulátoru jsem také nejdříve šetřil a koupil typ 40A EP solar.  Do týdne jsem věděl že to není to pravé. Naštěstí mi ho Martin Kolařík z ostrovní elektrárny.cz vzal zpět a doporučil Tristar 60A MPPT, který mi skvěle slouží již několik let.

První pokusy:

Použil jsem to co jsem v dílně vyhrabal, 4x 240Wp solární panel, NiCd baterie 24V 100Ah, jako měnič jsem použil invertor Involar. Grid tie technologie měniče, který se přifázuje k síti a snižuje spotřebu.  Podle některých informací se jedná o technologii, kterou EON / ČEZ nedovoluje. Vzhledem k tisícům prodaných invertorů se zdá, že si tisíce provozovatelů si ze zákazu nic moc nedělají.

Další řešení:

Rozhodl jsem se, že další fáze musí být profesionálnější. Zakoupil jsem ostrovní měnič Axpert 2,5kW MKSplus. Jedná se o kombinovaný  měnič 2500W spojený s nabíjecím regulátorem 60A na napětí 24V. Jedná se o All-In-One zařízení. Prostě se připojí na zeď a žije svým životem. Při přetížení bez problému  přepne na síť, řídí nabíjení baterie. U tohoto kombinovaného měniče se dá nastavit naprosto jakýkoli parametr. Displej se dá nastavit do jakéhokoli zobrazovacího módu. Uvedený měnič má podle mého názoru nejlepší poměr cena /výkon jaká se na trhu dá realizovat.

invertor-a-rozvadec.jpg

Rozvaděč:

Rozvaděč jsem pojal jako co nejjednodušší. Pár jističů, digitální zobrazovací jednotky pro solární vstup a 230V výstup. Aby se minimalizovaly ztráty ve vedení mezi akumulátorem a měničem, použil jsem nejmasivnější vodič, co jsem sehnal a co jsem kdy u ostrovní elektrárny viděl. AWG 4/0 zhruba 106mm2! Při odběru 100A jsou ztráty 0,02V.

S rozvaděčem mi pomáhal kamarád Alva, který se na rozdíl ode mne elektroinstalacemi živí a umí dělat hezké rozvaděče.

Bateriové úložiště energie:

S bateriemi jsem udělal mnoho zkušeností. Začal jsem tím nejlevnějším, co jsem v dílně našel: NiCd akumulátory 24V100Ah.

Poté jsem používal olověné nalévací z vysokozdvižného vozíku s kapacitou 3200Ah/24V.

Další krok byly olověné GEL 400Ah/24V,

poté LiFePO4 24V/400AH,

pak Lithium iontové 24V/320Ah

a nyní jserm se vrátil k LiFePO4 24V800Ah.

O akumulátorech jsem se v průběhu let docela hodně naučil a svoje zkušenosti a poznatky popisuji v dalších rubrikách na těchto stránkách.

Solární pole.

Používám 2 solární pole. Jedno je na východní střeše domu. Obsahuje 6 panelů 240Wp. Další solární pole je na jih. Je na jediné dosažitelné jižní střeše. Je to přístavek postavený místním JZD v době kdy byl náš statek vyvlastněn a jezeďáci potřebovali někde připravovat žrádlo pro prasata.  Dnes máme v přístavku krbovnu s grilem a střešní tašky jsem nahradil solárními panely. Střecha je ráno stíněná vedlestojící stodolou a odpoledne domem. S tím se ale nedá nic dělat a beru to jako nutné zlo, které řeším redundancí panelů.  Jsou tam panely různě zalevno sehnané. 6x Kyocera 180Wp, 3x Kyocera 210Wp a 3 x JA solar 230Wp. Uvažuji ještě o solárním poli na západní střeše, ale zatím jsou důležitější priority.

img_0043-1-.jpg

Zima 2016

Jak se pozná solární panel s poškozeným článkem (to je ten tmavší) - neodebírá se z něj dopadající energie, proto se více zahřívá a námraza na něm roztaje dříve.

18012015818.jpg

Ekonomika.

Snažím se používat co nejlevnější komponenty, obvykle secondhandové, nebo zlevněné. Úspora energie je jeden benefit, další je nepřetržitá dodávka elektřiny, protože v naší lokalitě, která je na konci distribuční sítě nejde proud několikrát do roka. Elektrárna vyrobí zhruba 3,5MWh ročně.

 

Rozpočet:

Invertor Axpert MKS plus 2400W, 24V . . . . . . . . . 21.500 Kč

Baterie LiFePO4 Winston 400Ah 24V   . . . . . . . .  64.600 Kč 

Solární panely 3,9kWp                        . . . . . . . .  49.800 Kč

Rozvaděč, kabeláž, měření, bižuterie   . . . . . . . . . 7.500 Kč

 

Duben 2016 - elektrárnu jsem doplnil o hasící přístroj. Je to malý, trichlorový, který se už vlastně nemá používat. Ochranáři říkají, že kdykoli s ním něco hasím, bohyně Gaia pláče. Ale já jsem rád, že mám funkční hasičák, kterým se dá hasit (dokonce i jen chladit) elektronika.

 

Červen 2016

Stalo se mnoho věcí, jedna z nich je, že jsem skončil práci korporátního zmrda v německé továrně. S tím souvisí fakt, že není mnoho peněz na koníčky a LiFePO4 baterii jsem musel prodat. Aby bylo úložiště proudu, vyrobil jsem z článků typ 18650 Sanyo, 2,2Ah novou baterii.

li-ion-25v-320ah.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

První zkušenosti s lithium iontovou baterií a porovnání a dosud používanou LiFePO4

Baterie se chová naprosto skvěle a předvídatelně. Na rozdíl od dříve používané LiFePO4 vidím následující rozdíly:

- Li ionka mění v průběhu vybíjení svorkové napětí. Z něj se dá určit stupeň vybití. To u LiFePO4 nebylo. Ta má stále stejné napětí a najednou je konec. Skoro by se dalo říci, že není třeba bateriový monitor.

- Pokud se články jednou sbalancují na horní mez, drži si pořád stejnou energii. Jako by  se nemusely balancovat. Až bude čas provedu test, že nechám běžet baterii bez balancování, jak se bude chovat. 

Stejnou zkušenost má kamarád Marek, více info o jeho elektrárně zde:

http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=25&t=2328&start=100

Tyto baterie jsem neprovozoval dlouho, po 2 měsících se přestěhovaly ke kamarádovi Mírovi, který postavil nádhernou elektrárnu a sháněl levnější baterie.

Červenec 2016

Už jsem se nedokázal dívat na střechu s panely. Technicky funkční ale esteticky hnusné. Prostě střecha na které jsou solární panely 3 různých typů a velikostí a 2 druhy střešních tašek nemůže být hezká.

img_0518-1-.jpg

 

 

 

 

 

 

A ani nebyla.

Tak jsem po připomínkách mých bližních shodil původní solární panely a instaloval 18ks panelů JA SOLAR 230Wp.img_0526-1-.jpg

 

 

 

 

 

Až se to všechno uklidí, bude na dvorek opět radost pohledět.

Už nyní vypadá střecha estetičtějí, zbavil jsem se rozpadlých střešních tašek a navýšil výkon elektrárny.

Výkon je poznat v ranních hodinách nabíhá do výkonu daleko rychleji. Dopoledne kdy regulátor na východním poli má výkon pár W, jedou z hlavního jižního pole již desítky W. V 10 hodin dosáhne výkon panelů limitu regulátoru a víc než 1600-1700W z elektrárny nevymáčknu. Ale to není cíl. S plným výkonem by se teoreticky baterie nabily za 2 hodiny. Proto přes léto nedokážu všechnu elektřinu využít, ale o to nejde, nejsem solární baron a elektřinu neprodávám na zisk.

Hodnotím jako nefér, pokud ČEZ ode mne vykoupí vyrobenou megawatthodinu za 200Kč a sousedovi o dům vedle jí prodá za 5000Kč.

Mě se jedná se o prostou soběstačnost a navýšený výkon se bude hodit v pošmourných podzimních a jarních dnech.

Říjen 2016

Novinka, ten nahoře na mne myslel a přihrál mi nákup krásných secondhandových LiFePO4 akumulátory, kapacita 200Ah. 

Nejsou nové, ale to mi ani trochu nevadí.

 

 

Prosinec 2016 - instalováno nové bateriové úložiště 24V 800Ah. Stále ve výstavbě, pozorné oko si všimne, že balancery jsou připojené jen na horní řadu článků..... img_1082-2-.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Březen 2017

Konečně začalo svítit slunce. Otestoval jsem baterii na které celou zimu nebyly připojené balancery a s překvapením zjišťuji, že pokud se nenabíjí přes 3,5V/ článek nebo 28V na celou sestavu, trvalé balancování není potřeba a pokud některý článek ujede o desetinku Voltu, dá se dobalancovat manuálně. Buď vybít  přebytečnou energii žárovkou nebo chybějící energii ve článku doplnit stabilizovaným zdrojem.

 

červen 2017

Volá mi kamarád Franta. Říká že má k prodeji hybridní 3kW měnič Victron. A jestli bych ho nechtěl. Nechtěl jsem, protože Victron měl v mých očích nedobrou reputaci jako zařízení, které se jednou nastaví a nedá se v nastavení "vrtat" a také jako zařízení, které si dělá co chce. Ale slovo dalo slovo a u mě na zdi visel nejen měnič od Victronu ale i solární regulátor 100V  50A.

 

img_1765.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Solární regulátor měl drobnou vadu a to sice že pracoval s napětím do 100V. To bylo více než dávaly moje stringy s 3 panely v serii a tak jsem musel přepojit solární pole z 3S 2P  na 2S 3P. To byla vítaná příležitost učesat instalaci, protože byla hnusná až nebezpečná.

Takto to vypadalo před opravou.

 

 

img_1782.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Použil jsem pevné instalační lišty, koupil 200m solárního kabelu a 100ks MC4 konektorů a provedl instalaci alespoň trochu tak jak se má.

 

 

img_1786.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

srpen 2017

s ohledem na bezpečnost jsem pořídil automatický hasící systém Fireball.

Je to thajský výrobek a geniální automatické hasící zařízení. Koule o průměru cca 18cm se položí kamkoli si přejete. Při iniciaci (jakmile plamen olízne Fireball nebo při teplotě nad 130C) koule vybuchne a rozpráší okolo hasící prášek. 

Někdo sice tvrdí že hasící prášek se špatně uklízí. S tím souhlasím ale zároveň tvrdím, že ještě hůře se uklízí spáleniště.

 

 

img_1938-1-.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

říjen 2017

Doplnil jsem bateriové úložiště o další sadu baterek, tentokrát 24V/200Ah olověných ve kterých bude nouzová záloha. Nevím čím to je ale pokaždé když vypadne proud mám vybité baterie. Pro příště se syto olověné baterie nebudou cyklovat a použíjí se pouze jako zásoba energie pro blackout.

 

leden 2018

energie ze slunce je minimum. Měnič Victron, který spotřebuje 30Ah denně. Abych maximalizoval solární zisky vypínám měnič přes noc kdy je minimální spotřeba.

 

Náhledy fotografií ze složky fotky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Panely namiesto krytiny

(Martin, 14. 5. 2018 8:53)

Dobry, paci sa mi pouzitie panelov ako krytiny. Cim ste vyriesili to aby cez medzery medzi panelami netiekla voda do podkrovia? Ci len podomacky vyplnene silikonom?
Dakujem

Přepínání sítí

(admin, 10. 5. 2018 20:45)

Je vyřešeno přímo v měniči.
Na jeho svorky se připojí DS vstup a výstup z měniče.
Měnič sám se postará podle zvoleného algoritmu.

prepinani siti

(xoxo, 29. 1. 2018 23:29)

Prosim, jak je s viktronem reseno prepnuti siti?

roman

(roman, 21. 10. 2017 19:34)

je to pekne