Jdi na obsah Jdi na menu
 


Li ion akumulátor 25V 320Ah - 9kWh

ČERVEN 2016

Čas pokročil a nazrál čas poslat do světa moje žluté miláčky LiFePO4 25V/400Ah.
novy-zdroj.jpg

 

 

 

Nyní vypadá akumulátor takto.

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektrárnu chci ale provozovat i nadále, takže jsem se dal do výroby homemade bateriového úložiště. Jako základ jsem zvolil články typ 18650 s kapacitou 2,2Ah.

Jednalo se o vyřazené baterie, které byly za dobrou cenu a kapacitní zkoušky ukazovaly kapacitu 1,9 - 2,1Ah. Těch článků jsem dovezl mnoho, asi tak 200kg. Polovina byla nepoužitelná. Buď vnitřní zkrat, odpojené vnitřní póly článku nebo nízká kapacita.jednotlive-bloky-5p.jpg

Články byly 5P (paralelně), původně sloužily v nějakém měnším elektrickém přibližovadle.

Nejvíce práce dalo roztřídit je a rozpojit 5P bloky slepené tavným lepidlem.

 

 

 


clanky-spojene-tavnym-lepidlem.jpg

 

 

Když byly roztříděny, poskládal jsem je do bloků 8 x 20 článků a opět slepil tavným lepidlem, aby držely tvar.

 

 

 

 

 

 


clanky-s-pospojovanymi-vyvody.jpg

Poté začala další nepříjemná práce - spájet bloky dohromady. Vypadalo to asi takto:

 

 

 

 

 

 

 

s-pripajenymi-vyvody.jpg

 

Na oba póly jsem pak připájel vodiče CYA 4mm (10mm co dům dal)

 

 

 

 

 

 

hotovy-blok-s-konektorem.jpg

 

A na tyto vývody připájel konektor Anderson (nebo REMA, jsou podobné)

 

 

 

 

 

mereni-ubytku-na-konektoru--25a-v2.jpg 

 

Měl jsem trochu obavu, jak se bude konektor chovat při zatížení, ale je naprosto chladný a při obvyklém proudu 25A je na něm úbytek 1,5mV

 

 

 

img_0483-1-.jpg

 

 

 

 

Celý blok je poté opláštěn deskami ze sklolaminátu 2,5mm a vložen do skříně od náhradního zdroje z telefonní BTSky

 

 

 

skrin.jpg

 

 

 

 

 

 

Do skříně by se vešlo 2x více akumulátorů než vkládám, ale zatím  nejsou zdroje použitelných lithium iontových článků a větší kapacitu ani nepotřebuji. Do podzimu na tom ale musím zapracovat.

 

 

 

img_0485-1-.jpg

 

A takto se blok s bateriemi vloží do skříně. Aby se zabránilo náhodnému zkratu vývodů, mají oba vývody v tomto okamžiku nasazeny plastové tělo konektoru.

Posléze se prostrčí oba vývody ze skříně ven a zůstane jediný konektor.

 

 

 

 

 

 

Pokud by měl kdokoli potřebu pomoci při konstrukci podobné baterie nebo jí kompletně vyrobit, rád pomohu a vyrobím co budete potřebovat. Baterie jsem vyráběl z li ion 18650 článků, li ion prizmatických článků či 26650 LiFePO4 článků. Užití: polo/ostrovní FV elektrárny, elektrokola a koloběžky, zálohování IT technologií a radiových zařízení.

Doplnění: 

Nejlepším zdrojem informací o spojování li ion článků§ do velkých banků je fórum www.mypower.cz

Zde na fóru mypower se o uvedené problematice píše asi nejvíce: 
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=3269&p=60598#p60598

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pochvala a žádost

(Václav Tícha , 15. 6. 2019 19:04)

Dobrý den,
velká pochvala, za lion baterii. Přesně takhle bych si představoval tu mojí.
Jsem v začátcích a po přečtení několika vláken o stavbě lion baterií jsem se rozhodl, si také nějakou vyrobyt.
Bylo by možné se sejít a probrat několik podrobností ohledně stavby a nebo popřípadě koupě?
Jsem z Plzně, tak to k vám není zas tak daleko.
Děkuji za odpověď.
Václav Tícha
Tel : 608112246
vaclav.ticha@gmail.com

Pajkovanie

(Jozef, 4. 2. 2017 10:00)

Najskor podakujem za Vasu stranku. Obrovska praca s fotovoltaikou a s webprezentaciou z Vasej strany a inspiracia pre mna. A asi nielen pre mna.
Maly dotaz na pajkovanie 18650. Mohli by ste popisat postup? Pokial viem nesmu sa prehriat. Aspon nie velmi. Ako ste ich pajkovali bez ich poskodenia? Dakujem.

Re: Pajkovanie

(Ota, 6. 2. 2017 21:31)

Pro pájení používám pájecí kapalinu na nikl. Je to vlastně kyselina fosforečná.
Na niklový povrch stačí kapička, do té se položí špička pájky s rozehřátým cínem, který se během půl vteřiny po povrchu niklu rozleje.

Re: Re: Pajkovanie

(Jozef, 8. 2. 2017 10:56)

Kyselina fosforecna je asi dobra cesta. Osobne som ju pouzil pri pajkovani nerezovych plechov s pajkou Pb+Sn. A fungovalo to perfektne. Pozeral som fora s problemom vyroby pakov z clankov 18650 Li-ion a tam modelari jednoznacne preferovali spajanie clankov pajanim. Je to vraj pevnejsie a spolahlivejsie.
Ak by som mohol poprosit o dalsie informacie. Jedna z ciest na vytvorenie pouzitelneho zasobnika energie su Li-ion akumulatory. A ak bude pokracovat trend bumu elektromobilov tak ich bude dost a budu aj lacne.
Tak - ako testujete a vyberate jednotlive clanky? Ako meriate ich vyuzitelnu kapacitu? Aku nabijacku odporucate?
Maju clanky 18650 ktore ste pouzili zabudovanu ochranu proti prebitiu a proti vybitiu pod kriticku uroven? Ak nie aku ochranu v zostave zasobnika enegie odporucate - co sa Vam osvedcilo?

Na vysvetlenie. Robim rekonstrukciu domu. Totalnu. Steny zostali povodne. To je asi najkratsi a najvystiznejsi popis mojej cinnosti:) Ked sme robili nove rozvody elektriny vlozili sme do podlahy a stien aj kable ulacujuce postupnu implementaciu fotovoltaiky-poloostrov. No priznam sa - trochu som sa pousmieval nad touto perspektivou - nemam penazi nazvys a vobec sa mi nechcelo venovat ten maly prebytok do nenavratnej fotovoltaiky.

Ceny sa za par rokov zmenili a ak vyuzijem svoj volny cas a svoje vedomosti - tak fotovoltaika by mohla byt rentabilna. Tak zbieram informacie a pocitam:)

A napadla ma aj dalsia otazka. Co Vas Axpert MKS? Pokial viem je postavenu pre Pb-akumulatory. Ako Ste ho upravili a ako pracuje so zasobnikom z Li-ion?

Dakujem Jozef
a vela slnecnych dni...

Re: Re: Re: Pajkovanie

(Ota, 13. 2. 2017 9:40)

Články, které jsem používal jsou "hloupé" bez jakýchkoli ochran. Proto se s nimi musí pracovat bez chyb. Ovšem, pokud se článek s ochranou vybije pod určitou mez, ochrana ho odpojí a není cesty zpět jak jej aktivovat.

Axpert funguje s li ion bez problémů. Napětí Absorbce a bulk jsou nastaveny obě na 28V a tím pádem neprobíhají fáze nabíjení nutné pro Pb aku.

Články jsem měřil jen zběžně, kapacita 2000 článků se nedá reálně ověřit. Určitá nápověda stavu je měřit pouze část (10%) vybíjecí křivky, která napoví jak na tom článek je.Obdiv

(Jaromír, 18. 10. 2016 23:49)

Pěkné a precizní bastlení. Závidím střechu na jih. Bydlím v paneláku a mé dva panely by chtěly kamarády a nechtějí mě pustit na střechu. Doufám, že se situace změní.