Jdi na obsah Jdi na menu
 


NEW- 9/2019 Desulfátor - zařízení na obnovu kapacity olověných baterií

Tento článek popisuje empirické zkušenosti s regenerací olověných akumulátorů. Popisované činnosti, obzvláště aplikaci peroxidu, by měly provádět pouze osoby poučené pro práci s chemickými přípravky.

ROZEPSANÝ ČLÁNEK, NENÍ KOMPLETNÍ

Níže popisuji výsledky kamaráda Jozefa, který se problematice desulfatace dlouhodobě věnuje.

 

Popisovaná regenerace se týká olověných AGM akumulátorů vyrobce Enersys, 2 x 12V 100Ah a 1x 60Ah rok výroby 2014.

Baterie byly v nepoužitelném stavu, v některých vyschlý elektrolyt. Svorkové napětí cca 10,5V a kapacita neměřitelná.

Pro opravu byly použity následující chemikálie: peroxid vodíku (koncentrace 30%, Karboxilceluloza.

Elektrické prostředky: nabíječ 12V akumulátorů, vybíječ akumulátorů s nastavitelným proudem, Desulfátor dle Matěje, upravený pro generování impulsů o větší energií.

Postup

- do každého článku se injekční stříkačkou dodá destilovaná voda. Kolik Ah tolik ml destilky.

- pokusíme se nabít baterii proudem okolo 0,1C

- do každého článku se vpraví cca 1g karboxilcelulozy. Tato chemikálie je prý cosi jako katalyzátor, pomáhá rozpustit sulfáty na deskách článků.

- půl dne se počká než se karboxilceluloza v článcích rozpustí.

- do každého článku se vpraví po 5ml peroxidu. POZOR !!! Při této operaci dochází k vývinu tepla. Teplo je výsledek chemické reakce uvnitř článku. 

- baterie se restartuje, vybije na 0V. Touto operací se částečně odstraní oxidy olova na deskách. Při vybíjení dochází opět k vývinu tepla. 

- na baterii se připojí desulfátor a baterie se nabije na 100%. Ve článcích které jsou stále ještě postižené sulfatací dochází stále v vývinu tepla.

img_0155-1-.jpg

 

 

 

 

 

 

Připojený desulfátor při práci. 

 

Další práce s regenerací Pb akumulátorů: 

Dostal jsem za cenu šrotu 2V 150Ah olověné články z vysokozdvižného vozíku. Celkem 48 kusů. Několik let stála vybitá, pak jí kolega nabil, používal nějaký čas v ostrovní elektrárně. ukázalo se že 3 články mají velmi malou hostotu elektrolytu, zasulfátované desky, možná i trpí samovybíjením. 

Kapacita na vstupu byla pár Ah

Po dlouhodobém nabíjení s připojenýn desulfátorem stoupla kapacita na cca 45Ah. To se Jozefovi  zdálo málo a pokračoval v trápení. Provedl "reset" článku, tedy vybití na 0V, poté jej opět nabil, vylil a přefiltroval elektrolyt, doplnil karboxylcelulozu a peroxid vodíku. 

Poté nyla baterie opět nabíjena s podporou desulfátoru. Po nabití na 2,45V/čl. bylo nabíjení ukončeno. test kapacity ukázal že se článek vzpamatoval a kapacita stoupla na krásných 140Ah, tedy skoro štítkovou hodnotu.

 

Pokračování příště ...