Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový projekt- Gridfree invertor s omezovačem přetoků

menic.jpgZaujala mě novinka na kterou jsme dlouho čekali. 

Zakoupil jsem v i4 invertor s omezovačem přetoků a zde popisuji moje zkušenosti.

Původně jsem se domníval, že se jedná o specialitu vyrobenou pro i4wifi na CZ trh. Po chvilce hledání jsem tento přístroj objevil i na alibaba.com  takže je k dostání celosvětově.

Co tento přístroj umí:

Vyrábí se ve dvou výkonových řadách - 1kW a 2kW. Kilowatty zde označují příkon, výkon bude o 10% nižší.

Dále je k dispozici pro dvě napěťové řady.22-60V (pouze 1kW verze) a 45-90V ( možnost 1 nebo 2kW).

Přístroj jsem koupil, připojil k sítí a zapojil akumulátor 48V. při připojení se projevily vybité elektrolyty v přístroji a při připojování jsem vytvořil dobrou proudovou "šlehu". Proto doporučuji připojovat přes srážecí odpor cca 10-30Ohm.

Přifázování trvalo asi 15 vteřin a u mého 1kW přístroje ukázal výkon 920W.

Jak funguje v praxi?

Zrušil jsem Oplockého regulátor pro ohřev vody, který si odvezl Roman a solární pole přepojil na 2S3P (2 panely seriově, 3 paralelně).

Pro zapojení 2S3P jsem potřeboval rozdvojky a 2m prodlužky pro solární konektory. U mě to jsou MC4

img_1713.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takto vypadá střecha

img_1729.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nyní je invertor  již namontován a dodává energii. O jeho velikosti si můžete udělat představu v porovnání s 36 modulovým rozvaděčem.

img_1716.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vlevo dole je vidět proudový senzor naklapnutý na vstupním fázovém vodiči.

v detailu to vypadá takto:img_1667-1-.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po přifázování začne přístroj slabě vrnět. tento zvuk je sotva slyšitelný. Co se nedá přeslechnout jsou chladící ventilátory. Zapínají se od výkonu cca 400W, záleží od teploty prostředí. Zapnou se vždy na pár desítek vteřin, pak se vypnou a tak dále. Doporučuji tedy instalaci do technické místnosti, kde nebude rušit.

 

OBSLUHA:

Obsluhy netřeba. jedná se o zařízení Plug and play. Ideální v mém případě, kdy je instalace u strýčka, důchodce, který má rád novinky. Chlubí se v hospodě ostatním dědkům, co si zas pořídil. Výhodou je zobrazení okamžitého výkonu na displeji. Každý důchodce bez vyjímky je spořivý a když jsem strýci vysvětlil, že to velké číslo na displeji je jeho úspora ve výkonu, měl radost.

Nastavení:

Invertor lze nastavit mnoha způsoby.setup-battery.jpg nejdříve limiter. 

Lze použít originální, případně si dokoupit externí limiter. Je běžně ke koupi na ebay za cca 3USD. Stačí zadat do vyhledávání "clamp, 100A, 50mA"

konektor je ke koupi za cca 1USD napište "2P aviation connector"

Maximální délka přívodu externího konektoru je diskutabilní, můj odhad je 20m pokud nebude přivod veden souběžně se silovými vedeními, které by zanášely rušení a tedy mylnou informaci o okamžitém odběru.

Invertor lze provozovat i bez limiteru na plný výkon.

Dále lze nastavit maximální proud z baterií, maximální dodávaný výkon a minimální provozní napětí. Tato nastavení chrání při bateriovém provozu vaše úložiště před přetížením a hlubokým vybitím.

Provozní stavy:

1. výkon panelů je vyšší než okamžitá spotřeba.

Vypadá to takto:

img_1715.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Výkon invertoru 85,3W

Odběr z DS (distribuční sítě) 7W

Celkový odběr 92W. Těch 7W je v přístroji nastavených napevno aby nedošlo k přetoku.

 

2. Výkon ze solárního pole je nižší než odběr domu.

img_1717.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výkon sol. pole je 617W

Odběr z DS je 1583W, součet spotřeby je 2200W.Takováto konfigurace výkonu je málo pravděpodobná, obvyklý odběr domu je do 500W.

Připojení proudového limiteru:

Pokud je sonda zapojena do přístroje, invertor neumí fungovat v módu "GTI bez limiteru"

Alternativy zapojení.

Invertory lze zapojit i na 3f síť s tím, že každá fáze má svůj invertor a svůj senzor proudu. takové 3 invertory ale nemohou sdílet společné solární pole, protože by MPPT regulátor na jednotlivých invertorech"zmátl" ostatní dva.

Závěr:

Zatím se zdá že je to funkční přínosné zařízení, budoucnost ukáže spolehlivost. Pro jistotu jsem si při koupi připlatil za 5 let záruku.

 

Jak dál?

Večer a ráno, kdy jsou největší odběry je solární zisk malý. Proto plánuji přidat sadu akumulátorů. Zde je výhodou široký rozsah pracovního napětí. Proto stačí levný PWM solární regulátor ve spojení se správně nastaveným provozním napětím, které má být blízké MPPT bodu solárního pole.

O tom někdy příště.

listopad 2017

Vyhodnotil jse provoz GTI za léto a došel k názoru, že je velmi těžké synchronizovat spotřebu a aktuální svit slunce. Výtěžnost je velmi malá. S 1,4kWp solárním polem cca 1kWh denně.  Je to proto, že většina spotřeby se odehrává večer a ráno. Pro zvýšení efektivity je nutné úložiště energie. Dokonce i předchozí systém s Oplockého regulátorem a 80l bojlerem měl lepší výtěžnost.

GTI dostane úložiště energie z li ion článků, 48V 50Ah - uloží cca 2,5kWh.