Jdi na obsah Jdi na menu
 


Záchrana hluboce vybitých LiFePO4 článků

Pokud dojde k hlubokému vybití článku podle většiny doporučení výrobců se dále považuje takový článek za nevratně zničený. Oficiálně se napěťová úroveň 2V bere jako smrtelná úroveň napětí, kdy LiFePO4 článku již není pomoci.

Moje vlastní zkušenosti jsou jiné. Dostalo se mi do dílny několik akumulátorů různých kapacit, které byly vybité hluboko pod 2V. Ze zvědavosti jsem se pokusil je oživit s velmi povzbudivými výsledky. 

Články byly typy A123, 2,5Ah  20Ah, CALB 160Ah, Winston 100Ah, 160Ah. Na výrobci zas tak moc nezáleží, elektrody jsou z fyzikálně-chemického pohledu stejné.

Stav: články byly vybité na úroveň 0,02 až 1,7V. 

Resustitace: na terminály jsem připojil stabilizovaný zdroj nastavený na 3,5V/100mA.a čekal co se bude dít. Velmi dlouho se nedělo nic, po 2 dnech začalo napětí lehce stoupat. Rychlost nárůstu napětí je úměrná kapacitě. Jak napětí stoupalo, při 1,5V jsem zvýšil proud až k 3A. Při 2,5V pak 10A.

Většina článků se normálně vzpamatovala bez výrazných známek poškození.

Závěr: POkud má hluboce vybitý LiFePO4 článek napětí pod 0,1V, obvykle mu není pomoci, na vnitřních elektrodách dojde k poškození separátoru a samovybíjení. Naprostá většina článků s napětím 0,2V a vyšším se "probudila" bez patrné ztráty kapacity, zvýšeného vnitřního odporu či samovybíjení.